Ing. Vladimír Šubr

Ing. Vladimír Šubr


Jsem profesionál v digitálním marketingu. Od roku 2009 řeším SEM, UX, webovou analytiku. Hledám souvislosti a odkrývám podstatné.

September 2022
M T W T F S S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Categories


Hacky Google vyhledávání – Zajímavé i zábavné funkce

Google umí spoustu užitečných funkcí, které jsou na první pohled skryté. Některé jsou jenom zábavné, jiné umí být i užitečné a dokonce nahradit některé aplikace.

Ing. Vladimír ŠubrIng. Vladimír Šubr

Google vyhledávání toho aktuálně umí mnohem více, než jenom vyhledávat. Má i různé další funkce, které vám mohou usnadnit život. Tyto funkce jsou trochu skryté a aktivujete je napsáním specifického dotazu. Google vám pomůže s výběrem barev, se zjištěním času i s matematickými výpočty. Ve volných chvílích vás také zabaví několika hrami. Některé z těchto vychytávek jsou i popsané v oficiální nápovědě, i když ne zdaleka všechny.

Google kalkulačka

Spočítá to za vás. Stačí napsat do vyhledávací pole “kalkulačka” nebo anglicky “calc” a hned máte po ruce vědeckou kalkulačku i s pokročilejšími matematickými funkcemi (sinuc,
Pokud se nechcete zdržovat, tak jednodušší matematické operace můžete rovnou zadat do políčky vyhledávání. Zkuste třeba 345×543 a blesku rychle dostanete odpověď 187335. Spočítali byste to z hlavy rychleji?
Hacky Google vyhledávání - přehledná kalkulačka.

Převodník jednotek

Velmi užitečná funkce Google vyhledávání je převod jedné jednotky do druhé. Hodí se například při převodu měn. Stačí například napsat “25 euro v czk.” Google vám tak přepočte eura do českých korun v aktuálním kurzu. Tento převodník navíc skvěle funguje na dalších asi dvacet převážně fyzikálních jednotek (teplota, délka, hmotnost, rychlost, objem, plocha, spotřeba paliva, čas, digitální úložiště).
Převodník měn a fyzikálních veličin.

Barevné míchátko

Pracujete s barvami a potřebujete znát jejich kód? Napište do vyhledávače “výběr barvy” nebo anglicky “color picker,” a dostanete hezké míchátko, které znáte například z grafických editorů. Jednoduše můžete namíchat nebo upravit barvu a získat její nejpoužívanější kódy v HEX, RGB, HSV, HSL a CMYKu.
Barevné míchátko
Funguje to i naopak. Stačí zadat barvu #03c42d (v HEX kódu, který se používá na internetu) nebo její RGB variantu rgb(3, 196, 45) a rázem se vám zobrazí krásně zelená barva v color pickeru.

Hodiny

Kolik je hodin? S Google se už nemusíte ptát kolemjdoucích. Stačí jenom napsat do vyhledávače “aktuální čas” a dostanete čas, datum pro vaší lokaci. Podobně to funguje i na dotazy “východ slunce Praha” a “západ slunce Praha.” Vždy uvádějte i místo, které chcete určit.
Chytré hodiny od Google.

Předpověď počasí

Jaké je a bude počasí kdekoliv na zeměkouli? I to Google ví! Napiště do vyhledávání “Počasí místo.” Klidně třeba “Počasí Addis Abeba” a Google vám ho prozradí. Počasí je na týden dopředu a kromě teplot ukazuje i srážky a vítr.
Google zná počasí na celém světě.

Doporučení: Omaha.cz

Vyzkoušejte náš partnerský web Omaha.cz a jeho zajímavé mapy všeho druhu.

Zakladatel firmy

Najít zakladatele firmy je pro Google maličkost. Dejte si vyhledat “founder Microsoft” a uvidíte. Podobně to funguje i například na “zakladatel Seznam.cz” i když podoba výsledků je trochu jiná.

Přihlášení na Gmail a tajné tipy, které možná neznáte

Etymologie

Jaký je původ daného slova? Funguje sice jen v angličtině, ale je to hodně zajímavá funkce. Napište například “etymology democracy.”

Kalorie

Google vyhledávání Google vyhledáváníje skvělý rádce ohledně nutričních hodnot. Stačí zadat jméno potraviny a hned si jí můžete detailně proklepnout. Skvěle to funguje i na přesnější dotazy jako například “banana calories.” Možná se budete divit, co všechno vám o takovém banánu Google prozradí.

Knihy

Jaké knihy napsal daný autor? Zadejte “knihy od Jáchyma Topola” a Google vám odpoví.

Sporty

Jak si vede váš oblíbený sportovní klub? Zkuste napsat třeba “Sparta Praha skóre” a hned se to dozvíte.

Vtípky

Vtípků a easter eggů má Google spoustu. Většinou ale vydrží jenom omezený čas. Jedním z mála, co funguje už delší dobu je “do a barrel roll.” Další chytrý vtípek uvidíte pokud hledáte co znamené “rekurze” podobný vtípek je i na klíčové slove “anagram.”

Jak dělá prasátko

Jaké vydávají zvířátka zvuky? Pokud si myslíte, že vyhledávač na vás nemůže chrochtat, tak jste v hlubokém omylu. Zkuste zadat například “jak dělá prase” a uvidíte, že to možné je.

Hry Piškvorky a Solitaire

Nudíte se? Přímo v prohlížeči si můžete zahrát oblíbené hry: “piškvorky” a karetní “solitaire.” Piškvorky si navíc můžete zahrát jak proti počítači, tak proti živému hráči. Možná jenom trochu zamrzí, že se nejedná o klasické piškvorky, ale jejich zjednodušenu variantu 3×3 (tzv. tic tac toe). Pokud máte chuť raději na arkádovou hru, tak napište “zerg rush.”

 

Závěr a další funkce Google vyhledávání

Google vyhledávání toho umí více, některé funkce jsou ale dostupné jenom pro USA. Postupně se ale šíří, což dokazuje tento článek, kdy je můžete vyvolat českými vyhledávacími dotazy. To ostatně souvisí i se snahou Google dát uživateli rovnou výsledky a nikoliv ho posílat dál na web někoho dalšího. V tomto článku jsem se zaměřil hlavně na zábavné a užitečné funkce. Existují ale samozřejmě další specifické dotazy, které ale mnohem více souvisejí s vyhledáváním. Kapitolou samo o sobě jsou pak vyhledávací operátory.

Analytik na volné noze se zaměřením na SEO, digitální marketing a webové technologie. Hledám souvislosti a odkrývám podstatné.

Comments 0
There are currently no comments.