Ing. Vladimír Šubr

Ing. Vladimír Šubr


Analytik na volné noze se zaměřením na SEO, digitální marketing a webové technologie. Hledám souvislosti a odkrývám podstatné.

June 2021
M T W T F S S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Categories


Zjednodušování, produktivita a Pablo Picasso

Ing. Vladimír ŠubrIng. Vladimír Šubr

Proč to řešit? Zjednodušování je jedna z nejlepších cest, jak zefektivňovat a zvedat produktivitu. A tím zvedat kvalitu i získávat kvalitu. A konečně… tím dělat něco lépe, získat konkurenční výhodu, vytvářet přidanou hodnotu.

Jak těžké je zjednodušovat?

Hodně. Vidím to kolem sebe každý den. Selhávají na tom i ti nejchytřejší. Zkušení vlastníci firem, skvělí manažeři a samozřejmě i já.

Moje zkušenost

Osekat složitý problém tak, aby z něj zůstalo jádro k vyřešení je záležitost pro mistry. Většina lidí totiž pouhým zjednodušování posune problém někam úplně jinam. Rázem je jednoduché řešení. Ale s původním zadáním a problémem už to nemá nic společného. Očekávaný posun vpřed se nekoná.

Pablo Picasso?

Velkou inspiraci v tomto může být malíř Padlo Picasso. Jeho muzeum jsem měl štěstí navštívit v Barceloně.

Zjednodušování, produktivita a Pablo Picasso

Uměl hezky realistický malovat. Nestačilo mu to. Chtěl víc, chtěl se posunout dál. Dělat něco nového. Většího. A tak začal své malby to zjednodušovat. Chtěl zaznamenat více z reality za použití méně prostředků.

Nástrojem se mu staly základní geometrické tvary, pomocí kterých se snažil zachytit objekt třeba i z několika úhlů najednou.

Jednodušší zobrazení, ale bohatší vjem.

Známé Picassovo schéma zjednodušování.

Nový úhel pohledu

Picassův pohled je něco, co skutečně existuje, jenom to pravděpodobně skoro nikdo před ním nebyl schopný vidět. A už vůbec nikdo to nebyl schopný zachytit.

Vlastně to byl tvrdý oříšek i pro samotnho Picassa. Mnohé své slavné obrazy maloval 5x, 6x… 10x. Až se to konečně podařilo. Vzniklo jedno geniální dílo, které zná celý svět.

Dívka před zrcadlem 2.5.1 beta

Když navštívíte muzeum Picassa, tak ale uvidíte i tu druhou odvrácenou stranu. Ten zdrcující proces. Jak maloval jeden a ten samý obraz pořád dokola. Třeba i v deseti verzích.

Pablo Picasso a Dívka před zrcadlem.

Některé trochu lepší, jiné trochu horší. Některé bych klidně označil za patlaniny. Když je vidíte v jedné řadě, tak teprve ty odlišné detaily vyniknou.

Ale po všech těch alfa a beta verzích konečně tu, kde to bylo ono. Pár čar, na které se můžete dívat znovu a znovu a vidět v nich všechny ty obrazy, které do nich vložil.

Poučení

Závěr

Dnešní složitý svět potřebuje zjednodušování. Pro byznys je to jeden z kamenů, od kterých je možné se odrazit vpřed. Pojďme tedy dělat všechno jednodušeji. O to víc ale přemýšlejme.

Analytik na volné noze se zaměřením na SEO, digitální marketing a webové technologie. Hledám souvislosti a odkrývám podstatné.

Comments 1